Dom Uskrzydlonego Kamienia

Dom Uskrzydlonego Kamienia powstał na zboczach Gór Throalskich jako miejsce, w którym rzemieślnicy mogli łączyć swe umiejętności z wiedzą magów, w celu badania natury gargulców. Działo się to na krótko przed Pogromem, gdy grupa Mistrzów Żywiołów i Ksenomantów z Throalu postanowiła stworzyć istoty oparte na istniejących gargulcach jako strażników kaerów. Niestety, okazało się, że stworzenia są wyjatkowo podatne na wpływ Horrorów, które przejęły nad nimi kontrolę i wykorzystały do zabicia pracujących w Domu Uskrzydlonego Kamienia. Ponieważ Długa Noc się zbliżała, Throal nie miał czasu badać sprawy tych śmierci i budowlę porzucono i zapomniano.

Wiele wieków później, po zakończeniu Pogromu świątynię odkryła grupa renegackich Mistrzów Żywiołów z Throalu. Odkryli oni jak ożywić gargulce i kontrolować je za pomocą magii śmierci. Zaczęli wykorzystywać potwory do porywania ludzi z Wielkiego Targu i składać schwytanych* w ofierze. Nawiazali też współpracę z karczmarzem Dragitem, według której za informację oraz odurzonych środkami usypiającymi klientów oddawali mu niektóre cenne przedmioty schwytanych przez gargulce osób.

Proceder nie trwał długo, gdy na zlecenie Rady Kupieckiej, dwaj adepci – t’skrang Fechtmistrz S’landrar i elficki Czarodziej Avalac zaczęli badać tę sprawę. Gdy zbieraąc informacje, zawitali do karczmy Dragita, ten zaniepokojony ich śledztwem, uśpił ich podając w alkoholu środki usypiające. Następnie dał znać kultystom, którzy w nocy za pomocą gargulców przetransportowali więźniów do Domu Uskrzydlonego Kamienia.

Schwytanym adeptom udało się jednak wydostać z celi i uciec przez zakazaną część Świątyni, w której w trakcie Pogromu lisz zrobił swe leże. Po powrocie do Wielkiego Targu, drużyna przyszła do Dragita, zemścić się i odzyskać ekwipunek. Po drobnych torturach, karczmarz wyznał komu sprzedał zawłaszczone rzeczy, zaś adeptom udało się odzyskać swój dobytek, Następnie BG złożyli szczegółowy raport Radzie Kupieckiej z Wielkiego Targu upewniając się jednocześnie, że Dragit zostanie aresztowany. Wprawdzie niewiadomo dokładnie co dalej stało się z Domem Uskrzydlonego Kamienia, kultystami i gargulcami, ale prawdopodobne jest, że Rada wynajęła silniejszą grupę adeptów w celu oczyszczenia miejsca – w każdy bądź razie, kłopoty z gargulcami niedługo później się skończyły1.

Odnośniki:

1 Zabójcy i gargulce

Dom Uskrzydlonego Kamienia

Kusiciele Losu Denadareth