Zasady przyznawania punktów legend

Punkty Legend są przyznawane po części według zasad podręcznika, po części według moich własnych. Cały system jest oczywiście subiektywny, ale staram się być uczciwy. Wszystko opiera się, tak jak w oficjalnych zasadach, o pule punktów legend, które przyznaje się za poszczególne elementy sesji – przy czym ja praktycznie wyeliminowałem punkty legend za przeciwników (ale o tym później). Pule legend są z góry podane przez podręcznik dla postaci na danym kręgu. Wszystkie postacie otrzymuję PL według pul dla BG na najwyższym kręgu. Obecnie drużyna jest na VIII kręgu i pula legend wynosi od 750 do 1000 Punktów Legend.

Sesję dzielę na następujące elementy i podelementy:
 • Podstawę:
  1. Punkty legend za przeżycie sesji: za przeżycie – max. 1/2 puli, za jedną śmierć na sesji – 1/4 puli, za dwie lub więcej – 0 PL.
  2. Heroizm: odważne, śmiałe i czasem efekciarskie zagrania, wyjątkowo szczęśliwe rzuty itp.: 1/2 puli legnd, w wyjątkowych sytuacjach do jednej puli (jak np. ledwie żywy Evender pokonujący 2 Bone Shamblers).
  3. Pomysły: dobre pomysły, skutecznie planowania i wprowadzanie planów w życie, dedukcja, kojarzenie faktów, stosowanie sprytnej taktyki itp. Pełna pula legend.
 • RPGowanie (w znaczeniu Role Playing, niekoniecznie Rąbanina-Po-Godzinach):
  1. Odgrywanie: przekonujące i ciekawe odgrywanie charakteru postaci, zwłaszcza zwracanie uwagi na słabości, wybieranie w trudnych sytuacjach nie rozwiązania optymalnego, ale najbliższego duchowi postaci itp. Pełna pula legend.
  2. Klimat: zachowywanie klimatu na sesji, stopień zaangażowania grą. 1/2 puli legend.
  3. Wierność Dyscyplinie: odgrywanie nie tylko charakteru postaci, ale przedstawienie i trzymanie się jej wizji Dyscypliny, którą podążą. 1/2 puli legend.
 • Spełnienie celów sesji:
  1. Spełnienie celu głównego: po wysłuchaniu planów graczy na sesję wybieram (a czasem narzucam z góry) tzw. “cel główny”, którego spełnienie jest kluczowe dla obecnej sesji a często i wątku. Za jego spełnienie przysługuje pełna pula legend.
  2. Cele poboczne: poza tym gracze mogą mieć dowolną ilość celów pobocznych, mniej lub bardziej związanych z wątkiem głównych. Za ich spełnianie (każdy gracz może mieć inne) przysługuje od 0 PL do 1/2 puli legend.
  3. Premia za ukończenie wątku kluczowego dla kampanii/samej kampanii: Za ukończenie wątku kluczowego dla kampanii przysługuję premia w wysokości puli legend (dodatkowej, oprócz puli za spełnienie celu głównego). Premia za ukończenie kampanii jest znacznie wyższa i zazwyczaj stanowi trzykrotność puli legend.
 • Inne:
  1. Czas gry: według zasad Downtime system (którego zmodyfikowanej wersji używam) za dzień podróży lub odpoczynku przysługuje 1 PL, za dzień “poszukiwania przygód” zaś 2 PL. Tak, wiem że są to szałowe ilości :P
  2. Inne: tu moje subiektywne “czyja gra mi się podoba”. Max 1/2 puli legend.
  3. Frekwencja: niedawny wymysł. Co trzy sesje podliczana jest frekwencja, osoba która była na trzech otrzymuje 1000 PL, na dwóch 500 PL, na jednej 250 PL, na żadnej sesji nie była – 0 PL.
Jeśli chodzi o przeciwników, to przestałem przydzielać punkty legend, gdyż system wyceniania wrogów w Punktach Legend jest zdecydowanie zbyt hojny – według niego za przeciwników powinna być max. 1 pula legend, zaś na ostatniej sesji Kigar i Evender w jedną rundę zabili potwora wartego 13000 Punktów Legend, czyli jakieś trzynaście pul legend. Dlatego dzielę przeciwników na cztery grupy:
 • Przeciwnik ważny, ale bez wpływu na wątek główny: 5% jego wartości PL +0,5% za każdą postać, która weźmie udział w walce i przeżyje. Obecnie przeciwnikami tego typu jest: Druistadt. Był nim także Nebaliak – wódz alpów.
 • Przeciwnik ważny i ważny dla wątku głównego: 10% jego wartości PL +1% za każdą postać, która weźmie udział w walce i przeżyje. Obecnie przeciwnikiem tego typu jest Pan Darów.
 • Przeciwnik kluczowy dla danej kampanii, najczęściej tzw. boss końcowy: 15% jego wartości PL +2% za każdą postać, która weźmie udział w walce i przeżyje. Obecnie przeciwnikiem tego typu jest… to niespodzianka :) ale w poprzedniej kampanii był nim Nemerle.
 • Całą resztę: nie przydzielam za nich Punktów Legend.

Punkty Legend za przeciwników są dzielone po równo między walczące postacie.

Zasady przyznawania punktów legend

Kusiciele Losu Denadareth